۹:۴۶:۵۱ - چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴
فرسایش طبیعی، تهدید اصلی پاسارگاد است
سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: فرسایش طبیعی، تهدید اصلی و دغدغه مهم ما در محوطه میراث جهانی پاسارگاد است که اقداماتی برای کنترل فرسایش طبیعی این مجموعه در دستور تهیه و تدوین است.   حمید فدایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در این مجموعه فرسایش ها در یک پروسه دو

81870276-70360353

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: فرسایش طبیعی، تهدید اصلی و دغدغه مهم ما در محوطه میراث جهانی پاسارگاد است که اقداماتی برای کنترل فرسایش طبیعی این مجموعه در دستور تهیه و تدوین است.

 

حمید فدایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در این مجموعه فرسایش ها در یک پروسه دو هزار و ۵۰۰ ساله بوده که بخش هایی از پایه ستون ها و دروازه های ورودی کاخ ها دچار فرسایش شدند به طوری که لایه لایه و دچار تورم شده بودند که در قالب تفاهم نامه با ایتالیایی ها و بهره برداری از ظرفیت های فنی این متخصصان در حال رفع ترک ها و استحکام بخشی و مرمت است.

 

وی افزود: در فرسایش طبیعی این مجموعه سنگ های سیاه بیش از دیگر بخش ها تحت تاثیر عوامل محیطی و اقلیمی قرار گرفته و دچار فرسایش و آسیب شده اند.

 

فدایی اظهارداشت: در مدت حضور هیات ایتالیایی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد (بهار و پاییز ۹۴) علاوه بر انجام مستند نگاری در آرامگاه کوروش و کاخ اختصاصی، عملیات حفاظت و مرمت در این دو بنا نیز دنبال شد.

 

وی اضافه کرد: در قالب اجرای این پروژه، عملیات حفاظتی دقیقی در کاخ اختصاصی کوروش صورت می گیرد و با هدف استحکام بخشیدن به این بنا، مرمت پایه ستون های فرسوده این کاخ که متشکل از سنگ های سیاه رنگ است و در معرض خطر فرو پاشیدن است، در حال انجام است.

 

او ادامه داد: تا کنون تعداد ۹ پایه ستون کاخ اختصاصی از مجموع ۳۰ پایه ستون تالار اصلی این کاخ که به شدت دچار هوازدگی و فرسایش شده و در وضعیت نامناسب حفاظتی قرار داشته، مرمت شده و همچنین بخشی از رسوبات و لایه های سیمانی موجود بر روی نقوش برجسته دو درگاه اصلی این کاخ پاکسازی شده است.

 

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد عنوان داشت: مرمت این درگاه های منحصر به فرد که با نقوش برجسته ای که متعلق به دوره حکومت کوروش است، با هدف نمایان ساختن ارزش­های منحصر به فرد و کیفیت اصالت این دست ساخته­ ها دنبال می شود.

 

وی گفت: علاوه بر آن هم اینک عملیات حفاظت از ماسه سنگ های فرسوده کف این کاخ که زمانی پی یا شالوده (فونداسیون) تالار اصلی این کاخ را تشکیل می داده در حال انجام است.

 

فدایی افزود: فرسایش طبیعی عمده تهدید و دغدغه ما در مجموعه جهانی پاسارگاد است که باتوجه به فعالیت های در حال انجام و رفع مشکلات این تهدید کنترل شده است.

 

او بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون در حال انجام فعالیت هایی در حوزه های مرمت فنی، حفاظت و مطالعات در بخش های زمین شناسی، فیزیک و شیمی برای تحلیل مولفه های محیطی در ارتباط با آثار محوطه پاسارگاد و فرآیند فرسایش آثار سنگی با حضور کارشناسان و متخصصان ایرانی و ایتالیایی در مجموعه پاسارگاد هستیم که همه فعالیت های انجام شده در این سایت میراثی و به کار گیری راهکارهای جزیی و مطالعات، با هدف دست یابی و تحقق راهکارهای مناسب در نگهداری و جلویگیری از فرسایش مجموعه در دراز مدت است.

 

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، مجموعه ای از سازه های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشیان است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد.

 

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان هایی همچون آرامگاه کوروش، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.

 

نام اصلی شهر پاسارگاد چیزی شبیه ‘ پَسَرگَد’ بوده و نام پاسارگاد از اسم قبیله شاهان پارسی یعنی قبیله ‘پاسارگاد’ گرفته شده که به معنای آنان که گُرز گران می کشند.

 

سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود و خاندان پارس به رهبری کوروش دوم از سال ۵۲۹ تا ۵۵۹ پیش از میلاد بر ایران حکومت می کردند.

 

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال ۱۳۸۳خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.


ويژه نامه
تعداد شماره ها: 1
  • دريافت مرودشت
  • آرشيو
  • تازه های خبر
    پیشنهاد سردبیر