خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۳/۰۳/۲۵ ۰۷:۰۵
شناسه خبر : 944

دوستان تدبیر و امید مرودشت! کدام دستاورد را جشن گرفتید؟

یک سال از انتخاب حسن روحانی بعنوان رییس جمهور ایران اسلامی گذشته و در این مدت اتفاقات بسیاری در حوزه های ملی و منطقه ای افتاده است. ازشکسته شدن تابوی مذاکره با آمریکا تا توافقات نسبی بر سر برنامه هسته ای ایران. از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تا افزایش نرخ حامل های انرژی ...

یک سال از انتخاب حسن روحانی بعنوان رییس جمهور ایران اسلامی گذشته و در این مدت اتفاقات بسیاری در حوزه های ملی و منطقه ای افتاده است.

ازشکسته شدن تابوی مذاکره با آمریکا تا توافقات نسبی بر سر برنامه هسته ای ایران. از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تا افزایش نرخ حامل های انرژی و ده ها اتفاق ریز و درشت دیگر.

قضاوت درباره کارنامه یک ساله دولت، نیازمند بررسی همه جانبه امکانات و کاستی های پیش روی دولت است که در مجال این بحث نمی گنجد اما آن چه دست یافتنی و نسبتا قابل احصاء است «بررسی عملکرد دولت در استان فارس یا حداقل در شهرستان مرودشت» است. عملکردی که بر پایه آن می توان به چرایی و ضرورت یا عدم ضرورت برگزاری “جشن سالگرد حماسه سیاسی۲۴ خرداد» در مرودشت پرداخت.

دلیل دوستان تدبیر و امید شهرستان مرودشت در برپایی این جشن ممکن است یکی از این موارد باشد:
۱٫    دستاورد های دولت در حوزه اقتصادی
۲٫    دستاوردهای دولت در حوزه مدیریتی و اداری
۳٫    دستاوردهای شخصی اعضای ستاد تدبیر و امید شهرستان
۴٫    دلایل دیگر که بر ما پوشیده است از جمله دستوری بودن این جشن!

– اگر یکی از وعده های داده شده و یکی ازاهداف دولت جدید را افزایش رفاه عمومی و بهبود اوضاع اقتصادی مردم بنامیم، عملکرد دولت یازدهم در این حوزه چندان درخشان نیست. تورم و افزایش روزافزون قیمت ها بویژه پس از افزایش قیمت بنزین و … صدای اعتراض مردم را درآورده است. هرچند افسار گسیختگی تورم، یادگار دولت قبل بوده و کنترل آن به این آسانی ممکن نیست اما واقعیت این است که افزایش نرخ بنزین و سایر حامل های انرژی در کنار ضعف نظارت و عدم کنترل بازار، قدرت خرید مردم را بیش از پیش کاهش داده است.

– شواهد موجود بیانگر این واقعیت است که در حوزه مدیریت و بویژه در شهرستان مرودشت، اتفاق چندانی رخ نداده و درهای تشکیلات اداری هنوز بر همان پاشنه ای می چرخد که در دولت دهم می چرخید. عدم وقوع تغییرات مدیریتی مورد نظر مردم و جابجایی های مرسوم مدیران در حوزه سیاسی شهرستان مرودشت، نشان داده که حد اقل در حوزه اداری مرودشت «دولت تدبیر و امید» دستاوردی نداشته است.

– اگر «دستاوردهای شخصی» اعضاء ستاد انتخاباتی دکتر روحانی و شورای حامیان تدبیر و امید در شهرستان مرودشت را دلیل دیگری در برپایی این جشن بدانیم، واقعیت این است که در این حوزه نیز دلیل قانع کننده ای برای جشن و سرور دیده نمی شود و اعضاء محترم ستاد و شورای تدبیر و امید، همچنان در ابتدای راه تصاحب مناصب اداری و مدیریتی مانده اند.

– و اما اگر دلیل برپایی این جشن، “دستور از بالا و نوعی مانور قدرت در برابر مخالفان دولت” باشد، لازم است به دوستان حامی دولت متذکر شویم که یکی از ایراداتی که به دولت قبل و رییس آن گرفته می شد برپایی جشن های نمایشی و دستوری و اعطای نشان و مدال به نزدیکان و یاران خویش بود.

اعضای شورای تدبیر و امید و منتقدان دولت قبل که اکنون عنان قدرت را در دست دارند فراموش نکرده اند که بارها و بارها این نقد را بر دولت دهم وارد آوردند که “بدون پشتوانه مردمی و برای ظاهر سازی، دست به رفتارهای نمایشی و پوپولیستی می زند”.

دوستان تدبیر و امید بهتر است با مرور گذشته و آن چه خود سال ها بدان انتقاد داشتند کلاه خویش را قاضی کرده و عملکرد یک ساله دولت یازدهم در مرودشت را نقد کنند. اگر دوستان تدبیر و امید شهرستان مرودشت و برگزار کنندگان «جشن سالگرد حماسه سیاسی ۲۴ خرداد» منصف باشند و نویسنده این سطور را به دشمنی با دولت و عناوین دیگر متهم نسازند، خواهشمند است به این سوال پاسخ دهند که :

“دستاورد دولت یازدهم در شهرستان مرودشت و دلیل منطقی برگزاری این جشن چه بوده است؟”