خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۶/۰۲/۱۱ ۰۷:۵۳
شناسه خبر : 19419

فرشتگان زمینی

هفته نامه مرودشت، الهام اتحادخوب– تا به حال در مورد فرشتگان زمینی چیزی شنیده اید؟ همان ها که بوی خدا می دهند و در بر کنندگان نور خدایند. کلامشان نشأت گرفته از کلام خداست، دستانشان از عطوفت و مهربانی سرشار است و هاله ای از نور، آنها را فرا گرفته و از هر آسیبی مصون ...

IMG-20170425-WA0004

هفته نامه مرودشت، الهام اتحادخوبتا به حال در مورد فرشتگان زمینی چیزی شنیده اید؟ همان ها که بوی خدا می دهند و در بر کنندگان نور خدایند. کلامشان نشأت گرفته از کلام خداست، دستانشان از عطوفت و مهربانی سرشار است و هاله ای از نور، آنها را فرا گرفته و از هر آسیبی مصون و محفوظ اند. آنان همان حاملان و حافظان قرآنند. شاید در زندگیمان سوالاتی در مورد نحوه حفظ و فراگیری قرآن برایمان به وجود آمده باشد و حتی ممکن است در مورد زندگی این عزیزان سوالاتی داشته باشیم. در این مصاحبه، آشنایی بیشتری با یکی از ایشان پیدا خواهیم کرد.  

 

خوتان را معرفی کنید و بفرمایید حفظ قران را چه زمانی شروع کردید؟

بنده حمیده حبیبی هستم ساکن روستای شول. حفظ قرآن را از سال۸۴ در پایگاه بسیج با کلاس های روخوانی و حفظ جزء یک شروع کردم اما به طور تخصصی از سال ۸۵ عازم مشهد شدم و در طول سه سال قرآن را حفظ کردم اما در کنار حفظ، تفسیر قرآن و تعدادی از کتاب های حوزه را هم یاد گرفتم. در حال حاضر نیز در خانه قرآن و مهد رضا(ع) مشغول به کار هستم.

 

چه شد که به حفظ قرآن مشغول شدید و با آن انس گرفتید؟

از ابتدا به حفظ قران علاقه بسیاری داشتم و هر زمان که در رسانه ها و برنامه های مختلف، حافظان و قاریان قرآن را می دیدم، خودم را در جایگاه ایشان قرار می دادم و حفظ قرآن برای من، بزرگترین آرزو بود که بعد از آن هیچ آرزوی دیگری نداشتم. بعد از آن شرایط برای من فراهم شد تا بتوانم در پایگاه بسیج برای حفظ قرآن اسم نویسی کنم و به حفظ مشغول شوم. در آن دوران، افرادی از مشهد آمدند و از دوره های حفظ سه ساله در مشهد برایمان توضیح دادند و من هم شور و اشتیاق بیشتری پیدا کردم. در ابتدا خانواده مخالفت می کردند ولی به لطف خداوند و واسطه گری دوستان و آشنایان بالاخره راضی شدند.

 

از تأثیرات حفظ قرآن در زندگیتان برایمان بگویید؟

من همیشه انسان پرخاشگر و کم حوصله ای بودم، طوری که در مدرسه با معلم خودم هم به سختی کنار می آمدم  به کار حفظ که مشغول شدم این کتاب مقدس، بر من تأثیر گذاشت و دیگر انسان پرخاشگر قبل نبودم و بسیار از قرآن آرامش گرفته بودم.

 

روش خاصی برای حفظ داشتید؟  

من در ابتدا آیات را با نوار گوش می دادم و بعد آیات را برای خودم می نوشتم و ترجمه را همیشه اصل قرار می دادم. حتی همین الان هم زمانی که دوره می کنم، حتما باید ترجمه را هم بخوانم.

 

کدام یک از آیات قرآن شما را بیشتر متأثر کرده و آن را همیشه سر لوحه زندگی تان قرار دادید؟

سوره حشر. اینکه اگر این آیاتی که ما در کتاب نوشتیم را اگر بر روی کوه می نوشتیم، کوه ها متلاشی می شدند. هر زمان که این آیه را می خوانم، گریه می کنم.

 

بهترین خاطره ای که در دوران حفظ داشتید چه بود؟

دیدار با آیت الله سید علی خامنه ای، یکی از خاطرات بسیار شیرین من در این دوران بود.

 

از آیات قرآن در روزمرگی تان هم استفاده می کنید؟

بله بسیار پیش آمده. مثلأ زمانی که دو نفر در گوش هم حرف می زنند، سوره مجادله آیه ۱۰ “انما نجوا من الشیطان” یا زمانی که کسی در کار فرد دیگری تجسّس می کند آیه ”و لا تجسسوا” سوره حجرات آیه۱۲ را به کار می برم.

 

در دوران حفظ، آیا از این کار خسته هم شدید؟

سه ماه اولی که به مشهد رفتم، سه جزء از قرآن را حفظ کردم اما شرایط این کلاس ها طوری بود که هر سه، چهار ماه یک بار می توانستیم خانواده را ببینیم. زمانی در دوران تعطیلات به خانه برگشتم، به علت دلتنگی برای خانواده، دیگر دوست نداشتم به مشهد برگردم اما به خودم گفتم که اگر به مشهد نروم دیگر هیچ گاه توفیق حفظ به من داده نمی شود.

 

مصادف با این روزها و اوضاع جامعه چه آیه از قرآن دارید که برایمان بخوانید؟

جاء الحق و ذهب الباطل، دیو چو بیرون رود فرشته در آید. منظورم از دیو همان شیطان درون و فرشته هم آثار و برکات قرآن است.

 

حفظ این کتاب مقدس را بیشتر از همه به چه کسی مدیون هستید؟

خانواده برای من زحمت بسیاری کشیدند اما خواهرم و دوستانم مشوقین اصلی من بودند.

 

چه توصیه ای برای جوانان دارید؟

توصیه من این است که با قرآن انس بگیرند و در آن تدبر کنند و آن را سرلوحه زندگی شان قرار دهند. کسی که با قرآن انس می گیرد حتی اگر شناگر خوبی نباشد هیچ گاه در کنار تعلقات دنیوی غرق نمی شود.

 

چه تجربه ای در دوران حفظ کسب کردید که به درد دیگران هم بخورد؟

جذب کردن انسان ها به سمت قرآن خیلی مهم است به خصوص کودکان و افراد خردسال.

 

کلام پایانی؟

در ابتدا از پدر و مادر عزیزم، بابت تمام زحماتی که در این چند سال برای من کشیدند و قهرمانان زندگی من بودند نهایت تشکر را دارم و همچنین از اساتید عزیزم و سازمان تبلیغات و اداره اوقاف شهرستان مرودشت نهایت قدردانی را دارم و همچنین تشکر ویژه ای از هفته نامه مرودشت دارم که وقت گذاشتند تا مردم از قرآن بیشتر بدانند.

 

با تشکر از شما که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.