۴:۲۹:۰۲ - شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴
کسب گواهینامه درجه هنری و عنوان مرمتگر برتر توسط مرمتگران تخت جمشید
دو مرمت گر تخت جمشید موفق به کسب گواهینامه هنری و عنوان مرمت گر برتر شدند.   به گزارش دریافتی “پارس دشت” از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، به دنبال ارزشیابی حرفه ای هنرمندان کشور از جمله استادکاران مرمتکار توسط شورای کارشناسی، گواهینامه درجه دو هنری(معادل کارشناسی ارشد) در رشته مرمت سنگ، ،

_____ ____ _ ______ __ ____  ________ _________

دو مرمت گر تخت جمشید موفق به کسب گواهینامه هنری و عنوان مرمت گر برتر شدند.

 

به گزارش دریافتی “پارس دشت” از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، به دنبال ارزشیابی حرفه ای هنرمندان کشور از جمله استادکاران مرمتکار توسط شورای کارشناسی، گواهینامه درجه دو هنری(معادل کارشناسی ارشد) در رشته مرمت سنگ، ، به سیروس زارع، وعنوان مرمتگر نمونه، به کهزاد حبیبی، ازاستاد کاران مرمتکار تخت جمشید اعطاء شد.

 

بر اساس رویه جاری از سال های پیش تا کنون، آثار هنری هنرمندان در شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، بررسی و به استناد متمم آئین نامه مصوب جلسه ۵۶۹ مورخ۱۲/۷/۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی، گواهینامه هنری صادر می گردد.

 

این گواهینامه به امضاء وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای ارزشیابی، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای ارزشیابی، نماینده معاونت توسعه مدیریت و نظارت راهبردی رئیس جمهور، نماینده وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری و همچنین نماینده فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی می رسد.

 

همچنین هر ساله طی مراسمی، مرمتگر نمونه آثار تاریخی با تأیید معاونت میراث فرهنگی کشور معرفی می گردد که پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، توانست این مقام را طی دو سال متوالی، از آن خود کند.

 

_____ ____

سیروس زارع که بنا به نظر کارشناسان حائز کسب درجه هنری در سال ۹۴ گردید، سال گذشته نیز به عنوان مرمتگر نمونه سال ۹۳ کشوری معرفی شده بود. وی با آغاز فعالیت خود از سال ۱۳۶۹ در حوزه میراث فرهنگی، علاوه بر مشارکت در مرمت نقش برجسته های تخت جمشید، درمرمت آثاری چون آپادانای شوش، ارگ بم( پس از زلزله)، نقش برجسته بهرام دوم در تنگ چوگان کازرون، گور دختر بوشهر، بیستون کرمانشاه و مرمت مقبره کوروش در پاسارگاد نیز هنرنمایی کرده است.

 

 

 

__________

همچنین کهزاد حبیبی مرمتگر نمونه سال ۹۴ که فعالیت خود را در حوزه میراث فرهنگی از سال ۱۳۷۲ شروع کرده و تا کنون ادامه داده است، مرمت آثاری همچون نقش برجسته اردوان پنجم اشکانی در تنگاب فیروزآباد، معبد چغازنبیل در شوش، گور دختر در بوشهر و مقبره کوروش در پاسارگاد را نیز در کارنامه مرمتی خود دارد.

 

 

 

گفتنی است پیشینه مرمت در تخت جمشید به سال های دور بر می گردد. زمانی که در اولین کاوشها در تخت جمشید در سال ۱۳۱۰، کارگران ایرانی در کنار گروههای خارجی که امتیاز حفاری در تخت جمشید را کسب کرده بودند، به فعالیت مشغول بودند. تأسیس «بنگاه علمی تخت جمشید» در سال ۱۳۱۸، بدون شک یکی از اساسی ترین اقداماتی بود که ضمن کاوش های باستان شناسی، تعمیر و مرمت آثار تاریخی را نیز دنبال می کرد و اینچنین شد که آینده تختگاه شهریاران هخامنشی به مرحله تازه وارد گردید.

 

هر چند در سال های اخیر سعی بر آن شده که اقدامات مرمتی، حفاظتی و نجات‌بخشی، مطابق با معاهدات و کنوانسیون های بین المللی پس از تصویب کمیته فنی مطابق برنامه زمان‌بندی شده اجرا گردد و از نتایج تحقیقات، مطالعه و آزمایش های گروه های علمی معتبری همچون: مؤسسهشرقی دانشگاه شیکاگو، مؤسسه ایتالیایی خاورمیانه و خاور دور (گروه ایزمئو) و… استفاده گردد، اما سهم و حاصل دست رنج استاد کاران سنگ تراش و مرمتکاران بومی و سنتی را از سال های دور تا کنون در بسیاری از بخش های مرمت شده تخت جمشید، نباید از خاطر دور نگاه داشت. استاد کارانی که حالا، تعدادشان انگشت شمار است اما دنیایی از تجربه را با خود دارند. امید است تجربیات مرمت سنتی از این نسل به نسل بعد منتقل شود و قدردان افراد گمنامی باشیم، که با صداقت و از خود گذشتگی، از گذشته تا کنون، نقشی مؤثر در حفظ و نگهداری این میراث کهن، برای سپردن آن به آیندگان داشته اند.

  1. mehran   آبان ۲۲, ۱۳۹۴  

    بسیار عالی بود اقای حبیبی.افتخار میکنیم


ويژه نامه
تعداد شماره ها: 1
  • دريافت مرودشت
  • آرشيو
  • تازه های خبر
    پیشنهاد سردبیر