۱۵:۱۱:۱۳ - دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴
ما را به خیر شما امید نیست!/ به بهانه تاخیر در معرفی شهردار
پارس دشت، محمد دبیری- گفت و شنودهای مردمی و بحث و جدل های داغ شهروندان در فضای مجازی، موضوع را آنقدر ساده کرده که نیاز به هیچ مقدمه ای نیست. شورای شهر ما در انجام اولین وظیفه خود ناتوان است!   شاید اگر انتخاب شهردار سابق توسط شورا را کمی عمیق تر و منطقی تر

sadness

پارس دشت، محمد دبیری- گفت و شنودهای مردمی و بحث و جدل های داغ شهروندان در فضای مجازی، موضوع را آنقدر ساده کرده که نیاز به هیچ مقدمه ای نیست. شورای شهر ما در انجام اولین وظیفه خود ناتوان است!

 

شاید اگر انتخاب شهردار سابق توسط شورا را کمی عمیق تر و منطقی تر به نظاره نشسته و هیجان زده  نمی شدیم، پیش بینی این روزها کار چندان سختی نبود. شورای چهارم در بدو تشکیل، پس از جلسات متعدد مصاحبه و اخذ برنامه از کاندیداهای بیشمار، دست آخر یکی را از میان خود برگزید تا امروز علیرغم عدم استعفای شهردار سابق، اثرات آن انتخاب هنوز شورای شهر را  درگیر ساخته و حتی زمزمه های انحلال آن بگوش برسد. قضاوت در مورد عملکرد شهردار سابق یا کاندیدای احتمالی انتخابات آتی، بر عهده شهروندان و اهل فن است اما اگر قراراست پس از استعفای ایشان، فردی کوچکتر و کم سابقه تر به صندلی شهرداری تکیه بزند و یا انتخابمان بوی “باری به هر جهت” بگیرد، عزیزان حاضر در شورا باید مشخص نمایند که چرا از رأی مردم نردبان ترقی ساخته اند؟

 

اینکه فردی در طی دو سال، بدون هیچ سابقه کار اجرایی در شهر، از انتخابات شورا شروع کرده و به مصداق بر “بوی پسته آمد و بر شکر اوفتاد” در انتها چشم به کرسی نمایندگی داشته باشد بیش از آنکه نشان از کارایی باشد به ضعف شورای ما بر میگردد! آیا گزینه های بزرگتری برای دومین شهر استان وجود نداشته است؟ نتیجه آن ساده انگاری، چندپاره شدن امروز شوراست. یک عده که در باور اذهان منتسب به نماینده هستند، یک گروه که در زمین شهردار سابق بازی می کنند و یک نفر که سعی می کند استقلال خود را حفظ نماید و این آش چنان شور شده که دوستان مدعی خدمت به مردم، حتی با برگزاری جلسات در فرمانداری که خلاف نص صریح قوانین شوراهاست، در اولین و اصلی ترین کار خود (معرفی شهردار) به توافق نمی رسند.

 

انتخاب شهردارمتخصص نیازمند تحقیق، بررسی و خرد جمعی است. شناسایی کاندیداها، بررسی سوابق، دعوت از آنان،گرفتن برنامه ها ودر نهایت رای گیری، ساده ترین پروسه در معرفی یک شهرداراست که تا اینجای کار توسط شورا نادیده گرفته شده و جای خود را به رفتارهای آشکار سیاسی داده تا عدم همدلی و وفاق در این نهاد، بیش از همیشه به چشم آید. علیرغم نادیده گرفتن رویه های مرسوم و درست، طی روزهای گذشته، غیبت های گروهی به منظور از رسمیت انداختن جلسات شورا، از سوی هر دو طیف تکرار شده تا این تصور بوجود آید که دوستان به جای در نظر گرفتن منافع شهر، درصدد نشاندن نماینده خود بر صندلی شهردار هستند.

 

این موضوع نه تنها بازار شائبه ها و شایعه ها را داغ نموده، فضای بدبینی، بی اعتمادی و سوء استفاده را نیز در شهر حاکم نموده تا بدانجا که می توان گره خوردن فرآیند انتخاب شهردار به انتخابات آتی نمایندگی را حس نمود. تقریبا دو هفته است که یا کار شهروندان این شهر به دلیل عدم توانایی شورا در معرفی شهردار معطل مانده یا به کمک ابر و باد و مه وخورشید و فلک، روزگار میگذرانیم .  سئوال اینجاست وقتی که اعضای محترم شورا به وعده های خود پشت کرده و تعهدی را که به مردم داده اند فراموش کرده اند، انتخاب یا عدم انتخاب شهردار توسط آنان چه نفعی برای شهر و شهروندان دارد؟ آیا از شهرداری که با هر توان و هر تخصص از دل این شورا بیرون می آید میتوان توقع استقلال و کارآیی داشت؟ طبق قانون، غیبت از جلسات شورا باید به اطلاع ریاست شورا برسد آیا تمام این غیبت ها موجه بوده و اگرنبوده چرا گزارشات این غیبت ها به استانداری ارسال نگردیده است؟

 

مقایسه رفتار شورای شهرمان با شیوه اعتراضی که چندی پیش توسط  یکی از اعضای شورای بندرعباس در رسانه های کشور به نمایش درآمد (اعتراض به ورود پسماندهای کارخانجات به دریا و قرار گرفتن در مقابل لوله فاضلاب شیمیایی) نشان میدهد که یک شورای مقتدر چه توانی دارد و ما کجا ایستاده ایم.

 

تاخیر شورا در معرفی شهردار، به واقع خلاف مصالح عمومی شهروندان محسوب شده و برای جلوگیری از اجحاف در حق شهروندان لازم است از طریق فرمانداری محترم، این موارد به اطلاع استاندار و مدیرکل امور شهری و روستایی برسد. اگر قرار است از ادامه عملکرد مجموعه شورا “خیری ” به شهروندان برسد لازم است در فضایی دوستانه و بدور از جناح بندی سیاسی این امر صورت بگیرد که تا همین الان نیز، کار برای شهردار آینده شهر به دلیل رفتارهای شورا بسیار سخت شده است.

  1. شهذوند مرودشتی   مهر ۱۵, ۱۳۹۴  

    سلام شورا سعی دارهاز بین خودشون یکی رو به عنوان شهردار انتخاب کنه تا باهاشون یکی باشه و تحت نظر خودشون باشه که این خیانت به مردمه


ويژه نامه
تعداد شماره ها: 1
  • دريافت مرودشت
  • آرشيو
  • تازه های خبر
    پیشنهاد سردبیر