۱۳:۰۱:۲۸ - شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳
وقتی در شهر غریبه ایم!!!
تاریخچه خبر رسانی و انتقال اخبار به شکل گیری اولین جوامع بشری باز میگردد. از آن زمان که کبوترها و چاپارها وسیله انتقال خبر بوده اند تا  امروز که به مدد توسعه علوم ارتباطات، وقایع و حوادث از دورترین نقاط کره خاکی در کمتر از ثانیه ای مخابره می گردد بر ارزش و اعتبار این

Stranger

تاریخچه خبر رسانی و انتقال اخبار به شکل گیری اولین جوامع بشری باز میگردد. از آن زمان که کبوترها و چاپارها وسیله انتقال خبر بوده اند تا  امروز که به مدد توسعه علوم ارتباطات، وقایع و حوادث از دورترین نقاط کره خاکی در کمتر از ثانیه ای مخابره می گردد بر ارزش و اعتبار این شغل افزوده است. تصاویر و اخبار تکان دهنده ای که این روزها از حمله رژیم صهیونیستی به مردم غزه منتشر می شود همگی از حضور خبرنگاران و عکاسان دراین صحنه های تاسف بار و سخت حکایت می کند و به همین دلیل، خبرنگاری، یکی از مشاغل سخت و زیانبار به حساب می آید…

 

اما در شهر ما، قصه خبر و خبرنگار کمی پیچیده و متفاوت است. شورای چهارم که با هدف « در انداختن طرحی نو در تعامل با مردم « به میدان آمد و برای اثبات این مدعا در اولین قدم از سایت خبری شورا پرده بر داشت، این روزها رویکرد و نگاهش به خبرنگاران، به عنوان تنها پل ارتباطی بین شورا و شهروندان، کمتر نشانه ای از همراهی و تعامل دارد و شورای محترم پشت درهای بسته به حیات و ممات خود ادامه میدهد، گویی که دوستان فراموش کرده اند طبق قوانین، حضور در جلسات شورا برای عموم شهروندان و بویژه خبرنگاران آزاد است (مگر در موارد خاص و به درخواست فرماندار وقت).

 

اگر این تغییر رویه و بازگشت به عقب بر اساس در خواست فرماندار محترم بوده (که هیچ خبر و نشانه ای از آن در سایتها و هفته نامه ها درج نگردیده است) در موارد خاص قابل پذیرش است و در غیر اینصورت، شایسته است این عزیزان، دلیل روشنی برای این رفتار داشته باشند تا از بروز گمانه زنی و شایعات در بین عوام جلوگیری به عمل آید.

 

شهروندی که با رای مستقیم خود، شورا را بر می گزیند، مستحق این است تا از کمیت و کیفیت عملکرد منتخبین خود، مطلع باشد و تحقق این امر میسر نیست مگر در برقراری رابطه و تعامل دو سویه با خبرنگاران شهر.

 

نوع دیگری از بی توجهی را باید در نشست خبری بهداشت و درمان نماینده محترم شهر جستجو کرد، سیل خبرنگاران شیرازی (به گواه شاهدین و عکسهای مراسم) در مقابل چند خبرنگار مرودشتی، آنهم در دل شهر، بیشتر، شائبه حضور مسئولین شیراز را در اذهان متبادر می سازد! به راستی مجرای اطلاع رسانی جلسات به اصحاب قلم و رسانه این شهر کیست و کجاست؟ آیا دفتر نماینده محترم برگزار کننده این نشست خبری بوده، فرمانداری یا روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان؟ قبول که خانه مطبوعات شهر هنوز در مراحل اولیه ثبت و تاسیس است اما، در روزگاری که ارسال پیامکهای تبریک و تسلیت، شکل نوین و ارزان قیمت خبر رسانی می باشد فراخواندن مدیران هفته نامه و وبسایت های خبری  کاری ممکن و آسان بود. دعوت عمومی از خبرنگاران بعنوان نمایندگان افکار عمومی، حکایت از این داشت که همه ما اعم از نماینده، فرماندار و خبرنگاران این شهر، برای توسعه شهرمان کمر بسته ایم و ضمن ارائه چهره ای مطلوبتر از فضای فرهنگی شهر، دست مسئولین شهر برای تحقق اهداف و خواسته هایشان باز تر بود.

 

تشکیل جلسات شورا پشت درهای بسته و عدم دعوت از تمامی خبرنگاران در جلسات خبری که با حضور مسئولین استانی برگزار میگردد، حکایت از این دارد که چقدر این قشر «در شهر غریبه اند».

 

ضمن نکو داشت یاد شهید محمود صارمی، روز خبرنگار را به تمامی فعالان این عرصه تبریک عرض می کنیم.

 

 «محمد دبیری»

mddabiri@yahoo.com  

هفته نامه مرودشت

  1. زارعی   مرداد ۱۹, ۱۳۹۳  

    تازه دبیری جان، سنگ تموم بعضی از نهادها و ادارت دیگه رو خبر ندارید!!!!!!!!


ويژه نامه
تعداد شماره ها: 1
  • دريافت مرودشت
  • آرشيو
  • تازه های خبر
    پیشنهاد سردبیر