۱۴:۲۸:۲۵ - چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴
چرا گنجینه شهداء مرودشت فراموش شد؟
هفته نامه مرودشت- شهدای دفاع مقدس، ارزشمندترین میراث فرهنگی این سرزمین بوده و داشته های معنوی آنان، الگویی روشن و ماندگار پیش روی نسل جوان و تازه از راه رسیده ما هستند. چه کسی است که اهمیت فداکاری و ایثار انجام گرفته در سال های پرالتهاب جنگ تحمیلی توسط خیل عظیم جان برکفان عرصه دفاع

ganjine-shohada

هفته نامه مرودشت- شهدای دفاع مقدس، ارزشمندترین میراث فرهنگی این سرزمین بوده و داشته های معنوی آنان، الگویی روشن و ماندگار پیش روی نسل جوان و تازه از راه رسیده ما هستند. چه کسی است که اهمیت فداکاری و ایثار انجام گرفته در سال های پرالتهاب جنگ تحمیلی توسط خیل عظیم جان برکفان عرصه دفاع از دین و میهن را نداند؟ چه کسی می تواند بر زیبایی های خلق شده توسط زنان و مردان ایثارگر جبهه های نبرد حق علیه باطل چشم ببندد؟

 

کدام عقل سلیم و کدام انسان آزاد اندیش می تواند بگوید که دین ما به شهدای عزیز، جانبازان ارزشمند، آزادگان سرافراز و خانواده های سربلند ایشان ادا شده است؟

 

فراموش نکرده ایم فرمایش امام راحل (ره) که فرمودند: «نگذارید پیش کسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند» و فرموده مقام معظم رهبری که: « گاهی رنج و زحمتِ زنده نگهداشتن خون شهید، از خود شهادت کمتر نیست».

 

هر نفسی که در هوای استقلال و بی نیازی از بیگانگان می کشیم و هر قدمی که بر خاک آباد و آزاد ایران اسلامی بر می داریم، مدیون رشادت ها و از خودگذشتگی های مردان و زنان فداکار روزهای خون و آتش است. وظیفه ماست که ضمن فراموش نکردن هدف و سیره ارزشمند شهدا، از بهترین ابزارهای موجود، برای تقویت و اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت بهره گیریم و اجازه ندهیم فرهنگ های وارداتی، به ذهن نوجوانان و جوانان ما رسوخ کند.

 

ایجاد گنجینه شهدا و اماکنی که تمامی شهروندان بتوانند با حضور درآن، از نزدیک با زندگی و شهادت فرزندان رشید این مرز و بوم آشنا شده و از سوی دیگر، مکانی برای تجمیع و نگهداری از آثار به جا مانده از شهدا باشد، اقدامی است پسندیده و بجا که اگر درست انجام شود، مانع قطع ارتباط نسل جدید با فرهنگ جبهه و شهادت خواهد بود.

 

از همین رو و با همین هدف ارزشمند، در سال ۸۵ ایجاد گنجینه شهدا در مرودشت در دستور کار بنیاد شهید شهرستان قرار گرفت و با تخصیص اعتبار اولیه و از طریق تغییر کاربری بخشی از ساختمان این اداره، اقدامات اولیه انجام گردید. خوشحالی زائدالوصف شهروندان و علاقمندان به شهدا بویژه خانواده های معزز شهدا، نشانه روشنی بود بر اینکه کاری درست و شایسته در حال شکل گرفتن است. دکور بندی، نقاشی و رنگ آمیزی دیوارها، طراحی و نصب کاشی سردر که با هدایت هنری «مهدی فقیه» هنرپیشه باسابقه سینما و تئاتر کشورمان انجام گرفت، نویدبخش این موضوع بود که آثار پراکنده شهدا بالاخره در یک مکان فاخر، آرام گرفته و در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت.

 

با توجه به توریستی بودن شهر مرودشت و لزوم نمایاندن چهره واقعی ایران اسلامی به مخاطبین برون مرزی، احداث گنجینه شهدا ارزشی دوچندان یافته بود اما پس از گذشت مدتی، به یکباره روند اجرایی این طرح ارزشمند به دلایل نامعلوم متوقف و از ادامه اجرا باز ماند. اینک و پس از گذشت نزدیک به یک دهه از آغاز اجرای این طرح، بخشی از المان های ایجاد شده بر ورودی این مکان به دلیل گذشت زمان، تخریب شده و غبار فراموشی بر چهره این گنجینه خودنمایی می کند.

 

گرچه تجربه عاشورای اباعبدالله الحسین(ع) نشان داده که نام و پیام سرخ شهدا در تاریخ، جاوید و ماندگار خواهد بود اما سهم ما عاشوراییان و پیروان شهدا نیز باید ادا گردد و تلاش ما در روشن نگاه داشتن این چراغ هدایت نیز باید انجام گیرد. به ویژه در ایامی که امواج مخرب تهاجم فرهنگی، جوانان ما را مورد هجوم قرار داده و نیاز به فرهنگ برتر شهدا بیش از پیش احساس می شود.

 

«تحریریه هفته نامه مرودشت»

 1. زارع   مرداد ۲۹, ۱۳۹۴  

  تا وقتی موضوع مهمی مثل آسفالت در این شهر وجود دارد که برای برخی آب و برخی نان دارد دیگر جایی برای پرداختن به این سوالات نیست

 2. شهروند   شهریور ۳, ۱۳۹۴  

  سلام . تا وقتی مسولین درگیر بازی قدرت ونصب بنرهای نمایشی در رابطه با انجام کاری که به قول اما م جمعه شهرستان وظیفه شان بوده هستند جایی برای پرداختن به مسئله اصلی شه که فرهنگ میباشد نمیماند


ويژه نامه
تعداد شماره ها: 1
 • دريافت مرودشت
 • آرشيو
 • تازه های خبر
  پیشنهاد سردبیر